GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 10695068
*
nr 1069 5068
Vas
1960-tal, Johnny de Rooden, Gustavsberg, höjd: 10 längd: 13 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 november 2016
kl 20:52:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/11 04:59:13
1
300 kr
14/11 18:04:33
2
450 kr
14/11 20:47:06
3
Vinnande bud
- Tema
14 nov
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg johnny de rooden keramik skandinavien sverige vas
-
4247 Fåtöljer
ett par, Sam Larsson, "Metro", DUX, 1970-tal, böjt..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:19
-
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:00
-
2076 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blommor i vas..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:24
-
4226 Oljemålning
Vasström. Signerad, daterad 43, "Junno". Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:52
-
4178 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Blågrön ..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:40
-
1002 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstran..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:56
*
Vas
Läs mer om 50/60-tal
nr 1069 5068
Vas
1960-tal, Johnny de Rooden, Gustavsberg, höjd: 10 längd: 13 cm
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 november 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/11 04:59:13 | 1 | 300 kr |
14/11 18:04:33 | 2 | 450 kr |
14/11 20:47:06 | 3 | Vinnande bud |
- Tema
14 nov
50/60-tal
PÃ¥ detta tema har vi samlat vackra och spännande föremÃ¥l frÃ¥n 1950-talet och 1960-talet.Läs mer om 50/60-tal
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg johnny de rooden keramik skandinavien sverige vas
-
4247 Fåtöljer
ett par, Sam Larsson, "Metro", DUX, 1970-tal, böjt..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:19 -
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:00 -
2076 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blommor i vas..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:24
-
4226 Oljemålning
Vasström. Signerad, daterad 43, "Junno". Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:52 -
4178 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Blågrön ..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:40 -
1002 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstran..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:56